Velikonoce...proč a jak se slaví??

2. dubna 2015 v 8:41 |  Mé zamyšlení
Ještě než začnu tak bych se chtěla omluvit, že dlouho nebyl žádný článek, ale já teď připravuji jeden článek, který trvá docela dlouho a taky je dost pracný takže jsem na to vůbec neměla šas. Také brzo budou čtvrtletní písemky a tak se musím hodně učit.
____________________________________________________________________

Velikonoce jsou křesťanský svátek, ale teď ho slaví i ti, kteří nevěří. Slaví se kvůli jedné události a to ukřižování a z mrtvých vstání Ježíše.

Škaredá středa (Popelečná): Říka se škaredá, protože v ten den Ježíše zradil jeho věrný přítel Jidáš. Tento den si připomínáme tím, že pečeme jidáše. Jidáše mají takový zatočený tvar a to proto, že se poté Jidáš oběsil. Pověra tvrdí, že kdose bude tento den na někoho škaredit, zůstane mu to tak po celý rok.

Zelený čtvrtek: Na Zelený čtvrtek by se mělo jíst hodně zeleného jídla např. salát, špenát atd.. Zelené jídlo má na Zelený čtvrtek prý ochránit před včelím bodnutím a hadím uštknutím.

Velký pátek: Právě na Velký pátek ukřižovali Ježíše. Tento den všichni drželi přísný půst. Na Velký pátek by se také nemělo hýbat půdou a prá prádlo, protože by to prý bylo jako kdyby pradleny praly v Ježíšově krvi.

Bílá sobota: Na bílou sobotu se hlavně bílilo, vymetali se komíny a prostě se uklízelo. V tento den se začali péct beránci, pletli se pomlázky, barvili vajíčka atd. Právě v tento den Ježíš vstal z mrtvých.

Boží hod Velikonoční (neděle): K této neděli patří tradiční Velikonoční pokrmy- beránek, mazanec, ale také vejce, chlena a víno které se dříve světily ráno při mši. Kousek z takto posvěceného jídla dostala v tento den každá návštěva, která vešla do domu.

Velikonoční pondělí: Na Velikonoční pondělí chodí kluci od domu k domu s pomlázkami pletených z vrbového proutí a šlehají děvčata, aby byla po celý rok pilná a hodná. Kluci za to povětšinou dostávají malovaná vajíčka a někdy i něco čokoládového.

K Velikonocům patří nespočítatelně tradicí, který se mi sem už nechtějí vypisovat :-D. Abych řekla pravdu, na Velikonoce se docela i těším, ale samozřejmě jako každá holka se bojím výprasku :-D. Beránka máme obvykle smetanového a nebo kokosového, ale já bych strašně moc chtěla karamelového takže musím hledat recepty. Všem klukům přeju, ať si toho hodně vykoledujou a holkám, ať ten výprask moc nebolí :-).

ANDYY
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Leonax Leonax | Web | 6. dubna 2015 v 22:44 | Reagovat

Děkuji za připomenutí, na význam těchto dnů často zapomínám :)
Těším se na další článek :)

2 Hejdy Hejdy | E-mail | 27. dubna 2015 v 16:40 | Reagovat

Děkuji za vysvětlení, hezky napsáno.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama